منو

محتوا

New Page 1

يکی از شواهد عظمت استثنايی حضرت معصومه (عليها السلام) زيارتنامه ای است که به خصوص، حضرت رضا (عليه السلام) در شأن او صادر فرموده است، زيرا بعد از فاطمه زهرا (عليها السلام) تنها زيارتی که از امام معصوم (عليه السلام) برای او نقل شده زيارت حضرت معصومه (عليها السلام) است، حضرت زينب (عليها السلام) با آن همه مقام و منزلت زيارت مخصوص – نقل شدۀ از معصوم ندارد و هم چنين بانوان ارجمند ديگر از خاندان عصمت و طهارت.

علامه مجلسی (رحمة الله) از بعضی از کتب زيارات، از علی بن ابراهيم، و او از پدرش، و از او سعد اشعری قمّی نقل می کند که گفت در محضر امام رضا (عليه السلام) بودم، به من فرمود: «ای سعد از برای من ما در نزد شما (در قم) قبری وجود دارد: سعد عرض کرد: قربانت گردم آيا مقصود شما قبر فاطمه دختر موسی بن جعفر (عليه السلام)  است؟ امام رضا (عليه السلام) فرمود:

 

«نعم من زارها عارفاً بحقّها فله الجنّة؛ آری کسی که با معرفت به شأن او، او را زيارت کند، بهشت برای او است.»

 

سپس امام رضا (عليه السلام) چگونگی زيارت مرقد مطهّر حضرت معصومه (عليها السلام) را برای سعد، چنين بيان کرد، وقتی کنار قبرش رفتی در نزد بالای سر آن حضرت رو به قبله بايست و 34 مرتبه الله اکبر و 33 بار سبحان الله و 33 بار الحمدلله بگو، آن گاه بگو:

السّلام علی آدم صفوة الله. تا آخر زيارت .

از ويژگی های اين زيارت اين است که مطابق دستور حضرت رضا (عليه السلام) در آغاز آن 34 بار تکبير و 33 بار حمد گفته می شود، چنين دستوری در مورد زيارت های ديگر ديده نشده.

آری اين سرآغاز توحيدی، برای آن است که زاير هنگام زيارت آن خاتون ارجمند دو سرا، با توجه و حضور قلب، و توحيد و تنزيه و شکر خدا وارد گردد، و با اين حالت ملکوتی با حضرت معصومه (عليها السلام) ارتباط برقرار نمايد، که چنين حالتی، عالی ترين حال بندۀ خدا در برابر عظمت مقام اوليای خدا است تا با روحی پاک و قلبی صاف و دور از شوائب و آلودگی ها به زيارت بپردازد و نتيجه خوب بگيرد.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir