منو

محتوا

::QomPortal Site::

مرجع عظيم الشأن مرحوم آيت الله العظمی نجفی مرعشی (رحمة الله) فرمود: پدرم مرحوم آيت الله علامه سيد محمود مرعشی (رحمة الله) که در نجف اشرف می زيست، بسيار علاقمند بود که به طريقی، محلّ قبر شريف جدّه اش حضرت زهرا(عليها السلام) را بيابد، برای اين مقصود، ختم مجرّبی (يعنی يکی از دعاهايی که استجابت آن به تجربه رسيده که با تکرار آن با حضور قلب و خلوص و شرايط ديگر، موجب رسيدن به مقصود است) انتخاب نمود، چهل شب به آن مداومت کرد، تا شايد از طريقی به محل مرقد شريف حضرت زهرا (عليها السلام) آگاه گردد.

شب چهلم بعد از انجام ختم و توسّل فراوان، به بستر خواب رفت، در عالم خواب به محضر امام باقر(عليه السلام) (يا امام صادق) رسيد، امام به او فرمود:

«عليک بکريمة اهل البيت؛ به دامن کريمۀ اهل بيت عليهم السلام چنگ بزن.»

ايشان تصور کرد منظور امام (عليه السلام) از اين جمله، حضرت زهرا (عليها السلام) است، عرض کرد: «آری قربانت گردم، من نيز ختم را برای همين گرفتم که محل شريف قبر آن حضرت را دقيق تر بدانم و زيارتش کنم.»

امام(عليه السلام)  فرمود: «منظور من قبر شريف حضرت معصومه (عليها السلام)در قم است.» سپس افزود: به خاطر مصالحی، خداوند اراده نموده که قبر حضرت زهرا (عليها السلام) برای هميشه برای همگان مخفی باشد، از اين رو قبر حضرت معصومه(عليها السلام) را تجلّيگاه قبر شريف حضرت زهرا (عليها السلام) قرار داده است، اگر قرار بود قبر حضرت آشکار باشد همان شکوه و عظمت مرقد حضرت زهرا (عليها السلام) را خداوند برای قبر حضرت معصومه (عليها السلام) قرار داده است.

مرحوم آيت الله سيد محمود مرعشی، وقتی که از خواب برخاست، تصميم گرفت که به قصد زيارت حضرت معصومه(عليها السلام) به قم مهاجرت کند. او بی درنگ با همۀ اعضای خانواده اش از نجف اشرف، عازم قم شد و به زيارت مرقد مطهّر حضرت معصومه (عليها السلام) پرداخت.

آن مرحوم، سرانجام به نجف بازگشت و در سال 1338 هـ.ق در آنجا در گذشت، ولی فرزند برومندش آيت الله العظمی سيد شهاب الدين نجفی مرعشی به قم آمد و در جوار مرقد مطهّر حضرت معصومه(عليها السلام) می زيست تا اين که پس از 66 سال درس و بحث و خدمات فقهی، فرهنگی، سياسی و اجتماعی بسيار، در هشتم صفر سال 1411 هـ.ق (مطابق با 17 شهريور 1369 شمسی) در سنّ 96 سالگی در قم به ملکوت اعلی پيوست، مرقد شريفش در جنب کتابخانه عظيم و بی نظيرش، در قم در خيابان آيت الله مرعشی (ارم سابق) قرار گرفته است.

اين فراز عجيب و استثنايی نيز بيانگر ورق ديگری از مقام با عظمت حضرت معصومه (عليها السلام) است که گويی آينۀ تمام نمای وجود مبارک جدّه اش حضرت زهرا (عليها السلام) است، که مرقدش در اين رؤيای صادقانه همچون مرقد حضرت زهرا (عليها السلام) داری همان شکوه و جلال معنوی شده است.

با توجه به اين که مرجع تقليدی اين رؤيا را از پدر مجتهدش نقل می کند، و خواب ديدن امام معصوم (عليه السلام) ، دليل بر صدق آن خواب است.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir