منو

محتوا

New Page 1

در دامنه کوه هاى البرز،درارتفاعات هماره سبز «نور» در استان مازندران، به سال 1222 شمسى متولد شد.

سال هاى کودکى را در زادگاهش به پايان برد و بعد از فراگيرى تحصيلات مقدماتى، رخت سفر به سوى حوزه «سامرا» کشيد و از محضر درس «ميرزاى بزرگ شيرازى» کسب فيض کرد و از شاگردان ممتاز آن عالم بزرگ ربانى و پيشواى روحانى محسوب مى شد. به سال 1262 شمسى به کشور بازگشت و در تهران رحل اقامت افکند.

هوش سرشار و جامعيتش در فقه و اصول و آشنا ييش با سياست روز، سبب شد تا يکى از ارکان قيام جامعه مسلمان عليه قرار داد استعمارى انگليسى «رژى» باشد.

در نهضت مشروطه و مبارزه عليه استبداد، از پيشتازان و سران حرکت انقلابى آن روزگار بود، و چون احساس کرد دست اندرکاران که در لباس کاروان دارى، راهزنان دست نشانده اى هستند که حرکت نهضت را از مسير اصلى و اسلامى خويش منحرف ساخته اند، به مبارزه عليه مشروطه فرمايشى قامت آراست و فرياد کشيد : مشروطه مشروعه مى خواهيم، نه مشروطه انگليسى.

براى جلوگيرى از تجاوز بيشتر سردمداران نهضت که بعضى از آن ها مخالفان ديروز نهضت بودند، ولى ناگهان به لباس موافق درآمدند، در صحن مطهر حضرت معصومه(س)، و حضرت عبدالعظيم(ع) دست به تحصن زد.

دست هاى استعمارى انگليس که از نفوذ و احترام او در بين جامعه مذهبى آگاه بودند، بر آن شدند، تا اين وارسته تيزهوش و عاقبت انديش را از ميان بردارند و چند بار هم قصد جانش را داشتند که موفق نشدند تا اين که سرانجام محاکمه اى فرمايشى و پيش ساخته آراستند و با جارو جنجال و زد و بندهاى ناجوانمردانه، او را به اعدام محکوم کردند و در يازدهم مرداد ماه سال 1288 شمسى، پيکر مقدسش را به دار آويختند و شبانه از ترس هجوم هواخواهانش، او را در «سنگلج» دفن کردند و بعد از مدتى جسد پاکش را به قم حمل نموده و در جوار مرقد حضرت معصومه(س) در مقبره 36 صحن بزرگ به خانه جاودانه اش سپردند. سرگذشت غم انگيز و پندآموز او ره گشاى نسلِ انقلابى امروز باد.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم 

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir