منو

محتوا

New Page 1

سيد العارفين آيت الله سيد عبدالكريم رضوى كشميرى در سال 1343 قمرى در خانواده اى روحانى و از تبار سادات در نجف اشرف چشم به جهان گشود. از طرف پدر به جد بزرگوارش اسوه علم و عرفان آيت الله سيد حسن كشميرى و از طرف مادر به فقيه متبحر آيت الله سيد محمد كاظم يزدى منتسب بود.

ايشان در شرح احوال خود مى گويد: «پدرم با مرحوم آيت الله شيخ عبدالكريم حائرى يزدى دوست ورفيق . بود به همين خاطر نام مرا عبد الكريم گذاشت. پدرم لباس مقدس روحانيت رادوست مى داشت و براى اين دوستى شديد، هنوز مو بر صورتم روئيده نشده بود كه مرا به لباس روحانيت ملبس كرد.»

ريشه سيادت اين عالم عارف به حضرت موسى مبرقع فرزند بلافصل امام جواد (ع) كه در قم مدفون است مى رسد.

ايشان از اوايل كودكى به دستور والد خود به دروس علوم دينى روى آورد و داراى حافظه و استعدادى قوى بود و در مدت تحصيل خود از محضر آيات عظام ميرزا حسن بجنوردى ، شيخ محمد بروجردى، سيد ابوالقاسم خوئى و... بهره ها برد.

ايشان از طفوليت با جذبه اى كه در نهادش بود به دنبال عرفان و عرفا بود تا اين كه خود به جمع سالكين الى الله پيوست و در اين راه از عرفايى چون سيد افضل حسين هندى، شيخ على اكبر اراكى، مستور آقا شيرازى، ايت الحق سيد على آقا قاضى بهره جست.

ايشان سجده هاى طولانى داشت و اواخر عمر آب را كه مى ديد گريه مى كرد و به ياد عطش ابى عبدالله مى افتاد. سفارش اكيد به مراقبت از نفس مى كرد. تسبيحات اربعه بعد از هر نماز را توصيه مى كرد و به خواندن سوره قدر در شب جمعه 100 بار و عصر جمعه 100 بار سفارش مى نمود. عشق عجيبى به نجف اشرف و حرم امير المؤمنين (ع) داشت. مى فرمود: «در نجف 360 پيامبر دفن هستند، قبر حضرت آدم و نوح (ع) در كنار قبر اميرالمؤمنين است. اين جا جايى است كه امام زمان (ع) و حضرت خضر (ع) به طرف حرم مى روند، من هم نشسته ام تا شايد توجهى به من كنند.»

اين عالم وارسته در نجف مورد توجه آيت الله سيد مصطفى خمينى بود و از دوستداران حضرت امام (ره) بود.

ايشان حدود 10 سال كسالت داشت و آخر الامر اين عالم بزرگوار در اواخر ماه مبارك رمضان 1419 قمرى در قم سكته كرد و حدود سه ماه بيهوش بود تا اين كه روز چهارشنبه 18 فروردين 1378 مطابق 20 ذى الحجه 1419 در سن 74 سالگى به لقاى محبوب شتافت.

بعد از تغسيل و تكفين، حضرت آيت الله بهجت (دام عزه) بر جنازه اش نماز گزاردند. اين عالم شريف در رواق شهيد مطهرى حرم مطهر مدفون است.


اماکن زيارتی;

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم 

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir