منو

محتوا

New Page 1

در مورد حضرت معصومه (عليها السلام) دو زيارت نامه نقل شده، يکی همان زيارتنامه معروف است، که علّامه مجلسی آن را از حضرت رضا (عليه السلام) نقل نموده است.

ديگری زيارت نامه ای است که صاحب کتاب انوار المشعشعين (شيخ محمد علی بن حسين کاتوزيان، در همين کتاب، جلد 1، چاپ سنگی) نقل کرده است، در فرازی از اين زيارتنامه، خطاب به حضرت معصومه (عليها السلام) چنين می خوانيم:

السلام عليک ایّتها الطّاهرة الحميدة البرّة الرّشيدة، التّقیة النّقیة الرةضیة المرضیة؛

                      سلام بر تو ای پاک سرشت و پاک روش، ای ستوده، ای نيکوکار، ای بانوی رشد يافته و پاک و پاکيزه، ای بانوی شايسته و پسنديده.»

در اين فراز به هشت لقب از القاب حضرت معصومه (عليها السلام) تصريح شده که هر کدام پيام آور يکی از ابعاد ارزش های والای زندگی درخشان او است. هر يک از اين القاب و صفات کافی است که ما را به مقام های عالی و درجات ممتاز معنوی او رهنمون گردد، شخصيتی که همۀ ابعاد روش و منش و فکر و ذکر و عمل او بر اساس پاکی، صداقت، شايستگی، تفکّر و رشد دينی و عرفانی، و مورد پسند خدا و رسول و امامان (عليهم السلام) پی ريزی شده، و در اين راستا قرار گرفته است، و به طور خلاصه، اين صفات بيانگر مقام عصمت و طهارت ذاتی و اکتسابی او است، که هر کدام، چون آينۀ نشان دهندۀ جمال و کمال او می باشند.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir