منو

محتوا

مشخصات بنا

ارتفاع ميل صفرعلي تا سطح دشت 60 تا 80 متر است.

نماي ميل از سنگ لاشه و ملاط ساروج مي باشد و ميانه لاشه سنگ بدون ملاط است. ارتفاع آن 80/6 متر و قطر قاعده آن 7 متر و پيرامون آن 22 متر است شکل برج مخروطي است و در درون آن تا ارتفاع 5 متر با لاشه سنگ پر شده است و درون آن اتاقکي مدور ايجاد شده است که قطر آن 45/3 متر و کلفتي ديوار 70/1 متر است. ديوار داخلي تا بلنداي يک متر صاف و از آن به بعد سقف قوسي شکل آغاز مي شود که در وسط آسمانه اي به قطر 75 سانتيمتر شناخته شده است. سقف آن هم از سنگ و ساروج است. کلفتي سقف در قسمت آسمانه 40 سانتيمتر است و پس از آن روي قوس سقف را با سنگ چين مسطح کرده اند و در لبه ديوار آن سنگهايي کار گذاشته شده که ارتفاع آن 40 سانتيمتر که 6 سانتيمتر بيرون آمده اتاقک در جبهه شرق رو به سوي کاج داراي دري است که يک متر ارتفاع و 75 سانتيمتر عرض دارد.

عوامل تزيين شده و نوع آنها

هر چند براي ساختن ميل از سنگ لاشه استفاده شده ليکن با قرار دادن طرف صاف سنگ به سمت خارج براي برج نماسازي کرده اند. به علت از بين رفتن سقف و ديوارها بنا در حال حاضر فاقد هر گونه تزيين مي باشد.


اماکن فرهنگی و تاريخی

موزه آستانه مقدسه

کتابخانه آيت‌اله مرعشی نجفی

مساجد استان قم

بازار قم

مدارس قم

خانه‌های تاریخی

قلعه‌ها،کاروانسراها و محوطه‌های قدیمی

پل‌ها، سدها، غارها و آتشکده‌ها

آب انبارها، حمام ها و میل‌ها

آب انبارها

حمام ها

میل هالینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir