منو

محتوا

New Page 1

آيت الله حاج آقا حسين طباطبايی مشهور به بروجردی ، در سال 1292 ه . ق در بروجرد متولد گرديد و پس از طی تحصيلات مقدماتی در زادگاه خود ، برای تکميل تحصيلات به اصفهان عزيمت نمود و از محضر علمای بزرگ آن سامان مانند ابوالمعالی کلباسی ، سيد محمد تقی مدرسی و سيد محمد باقر درچه ای و در حکمت از آخوند کاشی و جهانگير قشقايی استفاده برد. پس از هشت سال توقف در اصفهان عازم نجف اشرف گرديد و در درس آخوند خراسانی و سيد محمد کاظم يزدی شرکت نمود و از شاگردان مبرز و ممتاز درس آخوند گرديد.

پس از ده سال توقف در نجف و اخذ اجازه اجتهاد از آخوند خراسانی و شريعت اصفهانی به زادگاه خود بروجرد عزيمت نمود تا اين که در سال 1364 ه .ق برابر با 1324 ه . ش با اصرار فضلا حوزه علميه قم به اين شهر مهاجرت کرد.

با ورود ايشان به قم، حوزه علميه نشاط خاصی يافت و در درس ايشان در آن زمان متجاوز از 1200 نفر شرکت می کردند. آيت الله بروجردی در زمان حيات خود خدمات شايانی به عالم اسلام نمود. فعاليت های مستمر ايشان سبب گرديد تا مجمع التقريب بين المذاهب الاسلاميه در مصر ، مذهب فقهی شيعه را به عنوان پنجمين مذهب فقهی در کنار مذاهب فقهی چهار گانه اهل سنت به رسميت بشناسد.

ايشان هم چنين برای اولين بار نمايندگانی به کشورهای آسيايی ، آفريقايی، آمريکايی و اروپايی اعزام کرد و مساجدی در برخی از اين کشورها بنا نمود در ايران نيز مدارس و مساجد فراوانی را بنا نهاد که از مهم ترين آن ها می توان از مسجد اعظم قم ياد کرد. از آثار علمی وی می توان از حاشيه بر کفايه و حواشی متعدد بر کتب نهايه و مبسوط شيخ طوسی ، اساتيد کتاب تهذيب ، کافی ، من لا يحضره الفقيه و … می توان نام برد.

سرانجام در سال 1381 ه . ق برابر با 1340 ه . ش ، در سن 93 سالگی دار فانی را وداع گفتند و در کنار مسجد اعظم مدفون گشتند . در مراسم تشييع جنازه ايشان حتی اقليت های مذهبی با تعطيل مغازه های خود به عزاداری پرداختند و تا آن روز چنين تشييع جنازه ای در ايران بی سابقه بود.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم 

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir