منو

محتوا

New Page 1

شهيد مفتح، در سال 1307 ش در خانواده اى روحانى در همدان به دنيا آمد، ايشان از کودکى در مجالس وعظ و خطابه پدرش «حاج شيخ محمد تقى مفتح» عشق به اهل بيت (ع) و شيوه پارسايى را آموخت، در حين گذراندن دوره دبيرستان، مقدمات علوم عربى و ادبيات را پاى درس پدر بياموخت.

نوجوان خوش قريحه همدانى در سال 1322 در سن پانزده سالگى همدان را براى آموختن علم به عشق تحصيل در علوم دينى ترک کرد و راهى قم شد.

نشستن در محضر اساتيد بزرگى مانند امام خمينى (ره)، علامه طباطبايى، آيت الله داماد، از اين نوجوان مشتاق علم، مجتهدى ساخت که خود به عنوان مدرس صاحب نام به خصوص در حوزه فلسفه به تدريس پرداخت. شهيد مفتح در کنار تحصيل و تدريس در حوزه، با وجود تنگى معيشت و سختى فراوان، تحصيل در دانشگاه را نيز آغاز کرد و پس از مدتى موفق به اخذ درجه دکترى در رشته فلسفه گرديد. ايشان همواره در صحنه رويدادهاى اجتماعى فعال بود و با شروع مبارزات حضرت امام (ره)، پشت سر ايشان مبارزه خود را به اوج رساند. فعاليت هاى وسيع او در راه انقلاب و مبارزه با رژيم او را از مزاحمت ها و مخالفت هاى متعدد و مکرر ساواک در امان نمى گذاشت، کوشش هاى شبانه روزى استاد پس از انقلاب، با شدت بيشترى دنبال شد، وى علاوه بر عضويت در شوراى انقلاب، سرپرستى دانشکده الهيات را بر عهده گرفت و با کوششى خستگى ناپذير براى نزديکى دين و علم و هم چنين حوزه و دانشگاه قدم بر مى داشت که در نهايت آن عالم وارسته در 27 آذر ماه 1358 بر اثر شليک تير منافقين در محوطه دانشگاه الهيات به شهادت رسيد و نماد نزديکى حوزه و دانشگاه شد.

پيکر مطهرش در جوار حضرت معصومه(س) در صحن بزرگ حرم مطهر به خاک سپرده شد.

 


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم 

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir