منو

محتوا

New Page 1

سيرۀ حضرت معصومه (عليها السلام) در تاريخ گم شده است، علت آن، خفقان شديد آن عصر، و ترس از نگارش زندگی اهلبيت(عليهم السلام) بوده است، در عين حال می توان بعضی از مطالب را از آن چه به جا مانده شرح داد

از ويژگی های حضرت معصومه (عليها السلام) اين بود که به علوم اسلام و آل محمد (صلی الله عليه و آله) آگاهی داشت، و آن را برای ديگران و آيندگان، نقل می کرد، و از راويان و محدثان به شمار می آمد، چنان که روايت قبل بيانگر اين مطلب است از اين رو امام کاظم (عليه السلام) فرمود: «پدرش به فدايش باد»، در حدّی که وجود شريفش حجّت و امين پدرش امام کاظم (عليه السلام) بود، چنان که در فرازی از زيارتنامۀ غير معروفه او آمده

«السّلام عليک يا فاطمة بنت موسی بن جعفر و حجّته و امينه؛

سلام بر تو ای فاطمه دختر موسی بن جعفر(عليه السلام) و حجّت و امين موسی بن جعفر .»

بنابراين حضرت معصومه(عليها السلام) حجّت و امانت دار پدرش امام کاظم(عليه السلام) بود، که در اين صورت، حجّت و امين خدا و حجت و نشانۀ اسلام و حافظ امانت الهی بود .

  گرچه روايات آن حضرت به دست ما نرسيده، ولی اندکی از آن روايات را که دست ما رسيده در اين جا می آوريم:

1 – در کتاب ارزشمند الغدير، به نقل از کتب متعدّد اهل تسنّن، حديث غدير و حديث «منزلت» از آن بانوی بزرگوار نقل شده است، به اين ترتيب:

«... حدّثنا فاطمة و زينب و امّ کلثوم بنات موسی بن جعفر، قلن حدّثنا فاطمة بنت جعفر بن محمّد الصّادق، حدّثنی فاطمة بنت محمّد بن علیّ، حدّثنی فاطمة بنت علیّ بن الحسين، حدّثتنی فاطمة و سکينة ابنتا الحسين بن علیّ، عن امّ کلثوم بنت فاطمة بنت النبیّ، عن فاطمة بنت رسول الله و رضی عنها قالت:

انسيتم قول روسل الله صلی الله عليه و آله يوم غدير خمّ «من کنت مولاه فعلیّ مولاه» و قوله صلی الله عليه و آله : «انت منّی بمنزلة هارون من موسی عليه السلام؛

دختران امام موسی کاظم(عليه السلام)  فاطمه (معصومه) و زينب و امّ کلثوم گفتند: روايت کرد ما را فاطمه دختر امام صادق(عليه السلام) او گفت: روايت کرد مرا فاطمه دختر امام باقر(عليه السلام) ، و او گفت: روايت کرد مرا فاطمه دختر امام سجّاد (عليه السلام)، و او گفت: روايت کرد ما را امّ کلثوم دختر فاطمه زهرا (عليها السلام) دختر پيامبر(عليها السلام) ، و او از مادرش فاطمه زهرا (عليها السلام)دختر گرامی پيامبر (صلی الله عليه و آله) روايت کرده که آن بانو در برابر غاصبين خلافت علی (عليه السلام) فرمود:

آيا فراموش کرديد سخن رسول خدا (صلی الله عليه و آله) در روز عيد غدير خم را که فرمود: هر کس که من مولا و رهبر او هستم، پس علی(عليه السلام) مولا و رهبر اوست؟ و نيز به علی(عليه السلام) فرمود: نسبت تو به من همانند نسبت هارون به موسی (عليه السلام) است.»

2 – حضرت معصومه (عليها السلام) به همان سند روايت بالا، از حضرت زهرا (عليها السلام) نقل می کند که فرمود: از رسول خدا (صلی الله عليه و آله) شنيدم فرمود: هنگامی که به معراج رفتم، وارد بهشت شدم، در آن جا قصری از درّ سفيد ميان خالی ديدم، که در آن قصر، به درّ و ياقوت آراسته شده بود، و بر آن در، پرده ای آويخته بود، سرم را به سوی آن بلند کردم، ديدم بر روی آن در چنين نوشته شده است:

«لا اله الّا الله، محمداً رسول الله، علیّ ولیّ القوم؛

خدايی جز خدای يکتا نيست، محمد رسول خداست، علی رهبر قوم است.»

و به آن پرده نگاه کردم ديدم در آن چنين نوشته شده است:

«بخّ بخّ من مثل شيعة علیّ؟

به به! چه کسی همانند شيعه علی (عليه السلام) (دارای مقامات عالی) است؟»

وارد آن قصر شدم، در ميان آن، قصری از عقيق سرخ ميان خالی ديدم، دارای دری از نقره، آراسته به زبر جد سبز بود، و بر آن در، پرده ای آويخته بود، سرم را بلند کردم، ديدم بر روی آن در چنين نوشته شده:

«محمّد رسول الله، علیّ وصیّ المصطفی؛

محمد رسول خدا (صلی الله عليه و آله) است، علی وصیّ مصطفی است.»

سپس در آن پرده ديدم چنين نوشته بود:

«بشّر شيعة علیّ بطيب المولد؛

شيعه علی(عليه السلام)  را مژده بده که پاکزاد است.»

در ميان آن قصر رفتم، ديدم قصری ديگری از زمرّد سبز ميان خالی است که زيباتر از آن نديده بودم، دارای دری از ياقوت سرخ، آراسته به درّ بود، پرده ای بر آن آويخته بود، سرم را بلند کردم و ديدم روی آن پرده چنين نوشته شده است:

«شيعة علیّ هم الفائزون؛

شيعيان علی (عليه السلام) کسانی هستند که رستگار می باشد.»

به جبرئيل گفتم: حبيبم جبرئيل، اين قصر از آن کيست؟ گفت: اين قصر از آن پسر عمو و وصیّ تو علی بن ابی طالب(عليه السلام) است، همۀ مردم در روز قيامت پابرهنه و عريان محشور می شوند جز شيعيان علی(عليه السلام) ، در آن روز مردم به نام های مادرانشان خوانده شوند، جز شيعه علی (عليه السلام) که به نام های پدارنشان خوانده می شوند، گفتم: ای حبيبم جبرئيل! منظور از اين سخن چيست؟ گفت:

«لانّهم احبّوا فطاب مولدهم؛

زيرا شيعيان، علی (عليه السلام) را دوست داشتند از اين رو پاکزاد شدند.»

3 – حضرت معصومه(عليها السلام) با چند واسطه از صفیّه عمّه رسول خدا نقل می کند: وقتی که امام حسين(عليه السلام) چشم به جهان گشود، رسول خدا (صلی الله عليه و آله) به من فرمود: ای عمّه! فرزندم را نزد من بياور، عرض کردم: هنوز او را پاکيزه نکرده ام، فرمود: ای عمه! آيا تو می خواهی او را پاکيزه کنی؟ همانا خداوند متعال او را پاک و پاکيزه نموده است.

4 – حضرت معصومه(عليها السلام) وقتی که در ساوه بيمار شد، فرمود: مرا به قم ببريد، زيرا از پدرم شنيدم که فرمود: «قم مرکز شيعيان ما می باشد.»

5 – در کتاب اللؤلؤ الثّمينه فی الاثار المعنعنة المرویّه (که در سال 1306 هـ.ق در مصر چاپ شده) چنين روايت شده:

«... عن فاطمة بنت موسی بن جعفر، عن فاطمة بنت الصادق جعفر بن محمّد، عن فاطمة بنت الباقر محمّد بن علیّ، عن فاطمة بنت السّجاد علیّ بن الحسين زين العابدين، عن فاطمة بنت ابی عبدالله الحسين، عن زينب بنت امير المومنين، عن فاطمة بنت رسول الله صلی الله و عليه و آله، قالت قال رسول الله: الا من مات علی حبّ آل محمّد مات شهيداً؛

فاطمه (معصومه)(عليها السلام) دختر امام کاظم، و او از فاطمه دختر امام صادق، و او از فاطمه دختر امام باقر، و او از فاطمه دختر امام سجاد، و او از فاطمه دختر امام حسين، و او از زينب دختر علی(عليهم السلام)، و او از فاطمۀ زهرا(عليها السلام) دختر رسول خدا (صلی الله عليه و آله) روايت کرد که رسول خدا (صلی الله عليه و آله) فرمود هرکس با دوستی آل محمد از دنيا برود، شهيد از دنيا رفته است.»

توجه به مضمون اين پنج روايت بيانگر آن است که حضرت معصومه(عليها السلام) با پيام های خود حقانیّت تشیّع را ابلاغ می کند، و نسبت به شيعيان علی (عليه السلام) ابراز علاقه می نمايد، و پاداش های آن ها را بيان می کند تا آن ها در راستای آرمان های مقدّس تشیّع، استوار باشند.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir