منو

محتوا

New Page 1

ايوان طلا : ايوان طلا و دو ايوان كوچك تر كنار آن در سال 925 هـ.ق هنگام تجديد بناي گنبد و احداث صحن عتيق و گلدسته هاي آن ساخته شد. فراز اين ايوان كتيبه اي به خط ثلت سفيد در زمينه لاجوردي، گرداگرد ايوان ديده مي شود.پس از اين كتيبه، بدنه ايوان تا دو متر، آراسته به كاشي هاي معرق است و بعد از آن كتيبه سراسري ديگري به چشم مي خورد و بالاي آن مقرنس هاي سقف ايوان باخشت هاي طلا پوشيده شده است. دو ايوان كوتاه تر دو طرف ايوان طلا به كاشي هاي معرق آراسته است.

 

ايوان آينه : در صحن بزرگ (نو يا اتابكي) حرم مطهر ايواني مرتفع قرار دارد كه به خاطر آينه كاري آن، به ايوان آينه معروف است. پايين ديوار آن به بلندي بيش از يك متر سنگ مرمر به كار رفته و هر بدنه آن به يك قطعه سنگ آراسته شده و از بالاي آن ها بدنه ايوان تا سقف آينه كاري شده است. ميان ايوان و رواق شرقي حرم، ايوانچه اي است كه مانند ايوان اصلي با آينه كاري تزيين شده. اين مجموعه هنري شگفت انگيز از آثار هنرمند مشهور دوره قاجار استاد حسن معمار قمي است.

 

ايوان آئينه

ايوان طلا


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir