منو

محتوا

New Page 1

تولد

مرحوم شيخ عبدالکريم حايرى يزدى در سال 1276 هجرى قمرى در روستاى مهرجرد يزد ديده به جهان گشود و اهالى روستاى مهرجرد را که از فرزنددار شدن پدرش محمد جعفر مأيوس بودند به شگفتى واداشت.

دوران کودکى او در دامان پر مهر مادرى مهربان سپرى گشت تا اين که پا به شش سالگى گذاشت و اکنون که وقت تحصيل او فرا رسيده بود محمد جعفر شور شعف خاصى براى تحصيل پسرش نشان مى داد عبدالکريم نيز همواره علاقه خود را به خواندن و نوشتن ابراز مى کرد اما در روستاى محروم آنان مکتب و مدرسه نبود لذا پس از مدتى عبدالکريم توسط يکى از بستگانش که در کسوت روحانيت بود به مکتب خانه اى در شهر اردکان سپرده شد او مدت ها در اردکان به تحصيل علوم ابتدايى و ادبى و قرائت قرآن مشغول بود که در همان دوران جوانى از سايه پر مهر پدر بى نصيب گشت و عبدالکريم که مادر غمديده اش را تنها يافت به سوى او شتافت و مدتى آتش عشق پس از چندى بار ديگر عشق به معارف قرآن در دلش جوانه زد به دانش اندوزى را در خود خاموش نگه داشت و با موافقت مادر کوله بار سفر به سوى حوزه علميه يزد را بست و در مدرسه محمد تقى خان سکنى گزيد و مدتى نگذشت که به عنوان يک دانش پژوه اسلامى با انديشه هاى بلند در ميان علماى بزرگ شناخته شد.

در هيجده سالگى راهى کربلا شد و با اين که در آن زمان حوزه سامرا رونق بيشترى داشت اما او نزديک دو سال در کربلا دوران آرامش خود را طى مى کرد و او همانند ده ها نفر از طلاب در جوار حرم قدس حسينى به تهذيب و تحصيل پرداخت در مدت دو سالى که در کربلا بود علم و نبوغ او بر فضلاى ديگر خصوصاً استادش آيت الله فاضل اردکانى ظاهر شد و استاد دريافت که حوزه کربلا براى پرورش و شکوفايى خلاقيت هاى علمى کم است او را به سوى ميرزاى بزرگ شيرازى (مرجع تقليد وقت) فرستاد.

آيت الله حايرى در سامرا مورد عنايت ميرزاى شيرازى قرار گرفت و پس از چندى در شمار علما و فضلاى آن حوزه مطرح شد، و حوزه تدريس علوم اسلامى را تشکيل داد.

 

مهاجرت به اراک

به خواهش آقاى حاج ميرزاى محمود فرزند حاج آقا محسن اراکى و جمعى از طلاب و بزرگان به اراک آمد و بيش از هشت سال در آن شهر عهده دار اداره حوزه علميه و تربيت طلاب و علما شدند تا جايى که عدد طلاب در حوزه علميه اراک از سيصد نفر تجاوز کرد و اراک يک مرکز عظيم علمى و تحقيقى شد در سال 1300 هـ. ش ماه رجب به همراه مرحوم آيت الله سيد محمد تقى خوانسارى به قم آمدند انگيزه سفر ايشان به قم زيارت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله عليها) بوده است گرچه در عبارات بعضى از ناقلين، مسافرت ايشان را به دليل دعوت بعضى از رجال علمى قم دانسته اند ولى ظاهراً منافاتى بين اين کلمات نيست چون ممکن است که ايشان را دعوت کرده باشند ولى ايشان براى زيارت به قم آمده اند و علاوه بر آن خواسته اند که در آن سفر وضع قم را هم به دست بياورند.

 

ورود آيت الله حايرى به قم 

اين بود که آيت الله حايرى و فرزند بزرگش آيت الله مرتضى حايرى به همراه آيت الله محمدتقى خوانسارى به قصد اجابت دعوت مردم از اراک به سمت قم حرکت کردند شهر قم که به خاطر بزرگداشت عيد مبعث پيامبر اکرم (ص) آزين بندى شده بود خود را مهياى استقبال از آيت الله حايرى نمود.

با پيچيدن زمزمه ورود آيت الله حايرى به شهر، فوج فوج مردم دلباخته مرجعيت براى استقبال از او به خارج شهر شتافتند آيت الله حايرى در ميان انبوه جمعيت استقبال کننده وارد شهر قم مى شود و در مجالس جشن و سرور عيد مبعث در نقاط مختلف قم شرکت مى کند.

تقارن عيد مبعث و نيمه شعبان و عيد نوروز جمعيت زيادى را از تهران و شهرهاى ديگر کشور به سوى قم کشانده بود و اعظان و کسانى که آيت الله حايرى را از دوران حضور او در سامرا و نجف مى شناختند بر منابر و مجالس وعظ و خطابه از کمالات معنوى و علمى ايشان براى مردم سخن ها گفتند و اهالى را براى نگه داشتن آيت الله حايرى در قم تشويق کردند.

 

تأسيس حوزه علميه قم

تأسيس حوزه علميه قم چيزى بود که زمزمه آن قرن ها پيش در حوزه علميه نجف شروع شده بود و ريشه در قرن دوم هجرى قمرى داشت روايات امامان معصوم (ع) و امام صادق (ع) که براى ياران خود از شهر قم سخن رانده بود، در جهت مرکزيت اين شهر براى دانش اسلامى چنين گفته بود.

زود باشد که کوفه روزگارى از مؤمنان خالى گردد و علم و دانش در آن ناپديد شود و به شهرى که آن را قم گويند ظاهر شود.

و در طول اين قرن ها اين نويد امامان بزرگوار شيعه بود که همواره زبان به زبان نقل مى شد و در ذهن شيعيان جاى مى گرفت.

 

جلسه تاريخ ساز

در زمان اقامت آيت الله حايرى در شهر قم جلسه اى در منزل آيت الله پايين شهر از طرف علما، بازاريان و کسبه تهران تشکيل شد که بزرگانى از فقهاى قم چون آيت الله بافقى، آيت الله کبير و آيت الله فيض در آن شرکت داشتند در اين جلسه گفتگو پيرامون تأسيس حوزه علميه قم ساعت ها به درازا کشيد.

سرانجام نظر نهايى به آيت الله حايرى محول شد همه علما و بزرگان علم و معرفت به آيت الله حايرى اصرار کردند و نيز بسيارى از بازاريان و کسبه در تأمين مالى حوزه اعلام آمادگى کردند آيت الله حايرى ابتدا بر اين عقيده بود که بزرگان قم خود اين کار را انجام دهند و از عهده اين امر خطير نيز بر خواهند آمد اما چون اصرار بى حد علما را مشاهده نمود تکليف را بر عهده خود ثابت ديد و با بيان اين نکته که استخاره خواهيم کرد تصميم خود را به بعد موکول کرد.

صبح روز بعد پس از آن که نماز صبح را به پايان رساند در حرم حضرت معصومه به دعا و نيايش ايستاد و به استخاره روى آورد «نقل است که آيت الله حايرى به قرآن استخاره نمى کرد و مى فرمود من درست نمى فهمم مثلاً نسبت به موضوع استخاره خوب است يا بد اما در مورد ماندن در قم به قرآن استخاره کرد» و خود را به مشيت الهى سپرد که آيه اى زيبا و مناسب حالش خط مشى آينده او را ترسيم نمود و آيت الله حايرى را مصمم ساخت تا حوزه علميه قم را سامان دهد و شاگردان خود را از اراک به اين شهر فراخواند.

 

بازسازى مدارس

در سال 1301 هـ. ش مطابق با 1340 هـ ق با اقامت گزيدن آيت الله حايرى در قم بنيان حوزه علميه قم نيز نهاده شد و با گام هاى بزرگى که آيت الله حايرى برداشت اين حوزه به تدريج رشد کرد ودر رديف بزرگ ترين حوزه هاى علميه جهان تشيع درآمد.

اساسى ترين گامى که آيت الله حايرى پس از تأسيس حوزه برداشت تعمير مدارس دينى بود و با تغيير روش آموزشى نيز تحولى عظيم را در آن ها ايجاد کرد وى در اين راه همت و تجربه تدريس سى ساله خود را به کار بست به گونه اى که با اين روش برنامه هاى درسى حوزه علميه نجف اشرف به همه ابعاد و وسعتش در حوزه علميه قم رايج شد و دوران نابسامان حوزه علميه قم که پس از ميرزاى قمى وضع رقت بارى يافته بود پايان گرفت اساسى ترين ابتکار آيت الله حايرى پس از توجه دادن محصلين علوم علوى به ژرف نگرى در درس و بحث از دروس حوزوى بود که امروز چنين روشى در آموزش و پرورش علمى دنيا از ضروريات کار محسوب مى شود.

سرانجام در 17 ذی قعده 1355 هـ ق روح بلند آن عالم بزرگوار به ملکوت پيوست و پيکر مطهرش در حرم مطهر حضرت معصومه (س) (رواق بالاسر) به خاک سپرده شد.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم 

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir