منو

محتوا

آيت الله علي احمدي ميانجي سال 1304 هـ . ش در منطقه اوچ تپه واقع در چهار فرسخي غرب شهر ميانه در استان آذربايجان شرقي از خانواده اي اهل علم به دنيا آمد.
دروس مقدمات را نزد پدر آموخت و براي ادامه تحصيلات به ميانه رفت. پس از پايان لمعه به تبريز رفت و رسائل را در آنجا تحت تعليم آيت الله آقاي ميرزا رضي فرا گرفت. وي پس از مدتي براي سيراب كردن عطش خود به قم مهاجرت نمود. در آن هنگام حوزه علميه قم تحت زعامت آيات عظام صدر، خوانساري و حجت بود.
در سال 1326 ازدواج كرد كه ثمره آن شش پسر و دو دختر بود كه يكي از پسران، سال 65 در جزاير مجنون به شهادت رسيد.
آيت الله احمد ميانجي پس از اتمام سطح، براي فراگيري اصول و فقه را در محضر آيت الله حاج سيد مهدي محقق داماد حاضر شد. در آن زمان حدود 20 الي 30 نفر در درس ايشان حاضر مي شدند كه برخي از آنها عبارتند از: آيت الله مكارم شيرازي، آيت الله نوري همداني، آيت الله موسوي اردبيلي، آيت الله مشكيني، امام موسي صدر. اين درس حدود 16 سال ادامه داشت. آيت الله احمدي ميانجي در كنار مباحث فقه و اصول به تفسير قرآن نيز مي پرداخت و در مباحثي پيرامون حقوق زن در اسلام، بردگي در اسلام، خلقت بهشت و جهنم و خلود جهنم براي كفار نيز بحث موضوعي در آيات قرآن كريم داشت.
آيت الله احمدي ميانجي تأليفات مختلفي در علوم اسلام داشت. كتابي تحت عنوان «السجود علي الارض» مجموعه رواياتي است درباره سجده كردن به مهر كه به دفعات مختلف در لبنان و ايران چاپ شد. كتابي ديگر با نام «الاسير» درباره اُسراي جنگي از ايشان منتشر شد. يكي از مهمترين تأليفات ايشان مجموعه «مكاتيب الرسول» شامل نامه هاي حضرت رسول اكرم ـ ص ـ است. انتشار اين كتاب 30 سال به طول انجاميد به گونه اي كه در ابتدا بسيار خلاصه بود و هر چند سال با اضافاتي مجدداً به چاپ مي رسيد تا جايي كه پس از 30 سال حدود چهار برابر مقدار اوليه شد.
آيت الله احمدي ميانجي در سال 1348 انجمن دين و دانش را در شهرستان ميانه تأسيس كرد. اين انجمن به تشكيل جلسات گفت وگو و نقد علمي و مذهبي با حضور جوانان مي پرداخت كه به همين خاطر ساواك دو بار ايشان را دستگير كرد. آيت الله ميانجي صندوق قرض الحسنه مهديه را نيز تأسيس كرد كه به افراد مستمند و مستحق قرض الحسنه مي داد. وي پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي در سال 61 به عنوان نماينده مردم استان آذربايجان غربي به مجلس خبرگان راه يافت.
سرانجام آيت الله احمدي ميانجي در شهريور 1381 در قم دارفاني را وداع گفت و به ملاقات معبود شتافت.
خاطراتي از آيت الله احمدي ميانجي:
(1) زمان تحصيل آيت الله ميانجي در تبريز همزمان با شروع جنگ جهاني دوم بود. ايشان اين ايام را اين گونه ياد مي كند: «كتاب مطول را كه مشغول شدم، جنگ جهاني دوم شروع شد. در ايران جنگ نبود اما اثرات جنگ در ايران از قبيل گراني ظاهر شد. يادم هست رضاخان مجبور شده بود به مردم كوپن ارزاق بدهد. اينها باعث شده بود قحط سالي بيايد. در منطقه ما برنج پيدا نمي شد و مردم خودشان را با آش سير مي كردند. خاطرات تلخي از آن ايام مانده است. آنچه در نان يافت نمي شد، گندم و آرد بود. همه چيز قاطي نان بود. شايد مثلاً خاك اره هم مخلوط مي كردند. نان را به شكل يك گرده اي مي دادند، دست مردم. تازه سه چهار ساعت در صف مي ايستادند تا همين نان سياه سوخته و خمير را به دست بياورند.»
«هنگامي كه تازه به قم آمده بودم، شهريه نداشتم، راه آذربايجان هم بسته شده بود و به اين ترتيب با خانواده هم ارتباطم قطع شد. و وضع سخت و عجيبي بر طلاب حاكم بود. شهر قم دچار فقر بود. زنان و مردان همه و همه كار مي كردند و با تنگدستي روزگار مي گذراندند. من در جريان زندگي برخي از بزرگان بودم كه چگونه زندگي را سپري مي كردند. به علت سوء تغذيه و اوضاع آلوده شهر قم دچار بيماري و ضعف بسيار شدم. حالا گاهي به اين طلاب جوان مي گويم كه شما قدر اين همه نعمت را بدانيد الآن چه وضعي داريد و ما آن زمان چه وضعي داشتيم.»


اماکن زيارتی

حرم مطهر حضرت معصومه (س)

زندگینامه حضرت

فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم

آستانه مقدسه

مسجد مقدس جمکران

بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir