منو

محتوا

New Page 1

صحن نو (اتابكي) :

اين صحن زيبا داراي چهار ايوان شمالي، جنوبي، شرقي وغربي است . ايوان شمالي آن ، ورودي ازميدان آستانه وايوان جنوبي ورود ي از طرف قبله و ايوان شرقي ورودي خيابان ارم و ايوان غربي همان ايوان آينه است. در هر كدام از اين ايوان هاي ياد شده ظرايف و آثار هنري و معماري خاصي به كار رفته است كه نظر هر بيننده ي هنر دوست را به خود جلب مي نمايد. وجود اين ايوان ها ي مجلل ، به ويژه ايوان آينه و قرار گرفتن حوض چند ضلعي در وسط صحن مطهر با خصوصيات موجود در آن ، زيبايي اين مكان مقدس را چند برابر كرده است . اين صحن از آثار " ميرزا علي اصغر خان صدراعظم " ا ست و بناي آن از سال 1295 تا 1303 هـ. ق طول كشيده است.

 

 

صحن عتيق (قديم) :

صحن عتيق واقع در شمال روضه مباركه ، اولين صحن است كه در اين بارگاه مباركه بنا شده است. اين صحن را چهار ايوان زيبا فرا گرفته است . ايواني با عظمت در جنوب كه همان ايوان طلا است ورودي صحن به روضه مطهره است . ايواني در شمال كه ورودي فيضيه به صحن را تشكيل مي دهد و ايواني در غرب كه ورودي مسجد اعظم به صحن است . در شرق ، ايوان ورودي صحن عتيق به صحن نوقرار دارد. اين صحن كه درعين كوچك بودن به خاطر داشتن ايوان هاي مجلل و حجرات متعدد در اطراف ، از زيبايي خاص برخورداراست. به دستور" شاه بيگي بيگم " دختر شاه اسماعيل صفوي در سال 925 هـ. ق بنا شد. از سال 1377 شمسي نيز به دستورتوليت آستانه مقدسه تعميرات اساسي دراين صحن و مقابر اطراف آن شروع شده و همچنان ادامه دارد و به زودي شاهد يكي از جلوه هاي هنر اسلامي و تركيب ناهماهنگ در جهات مختلف صحن خواهيم بود.

 


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir