منو

محتوا

New Page 2

شيخ عباس قمی فرزند محمد رضا از محدثان و تاريخ نگاران معروف و مشهور به خاتم المحدثين است.

وی در سال 1294 ه. ق در شهر قم متولد شد و پس از سپری کردن تحصيلات ابتدايی، در سن هجده سالگی عازم نجف اشرف گرديد و از محضر درس محدث بزرگ، حاج ميرزا حسين نوری بهره ها برد.

پس از فوت آن مرحوم، به قم مراجعت کرد و چند سال در قم به تاليف و موعظه اشتغال داشت تا اين که در سال 1332 به علت فقر و تنگدستی و عدم مساعدت اهل روزگار، از قم به سوی مشهد مقدس حرکت کرد و در آن جا از برکت امام هشتم مشکلاتش برطرف گرديد و به تاليف کتب و نشر معارف اهل بيت پرداخت. وی سپس در سال 1352 از مشهد مقدس عازم نجف اشرف گرديد و تا پايان عمر در اين شهر مقيم بودند.

محدث قمی يکی از پرکارترين علمای شيعه است که در تاريخ اين سرزمين از جايگاهی ويژه برخوردار می باشد. او به منظور تهيه و تدوين آثار تشيع ، مسافرت های گوناگونی را با پای پياده در سرزمين های مختلف انجام داد تا به نوشته ها و تاليفاتش رنگ جاودانگی بخشيد، به گونه ای که امروز هيچ واعظ و مروج دينی يافت نمی شود که از آثار وی بهره ای نبرده باشد. کتاب مفاتيح الجنان دريای عميق عرفان از آثار برجسته وی می باشد.

اين عالم وارسته پس از عمری تلاش و کوشش، سرانجام درسال 1359 ه . ق به جهان باقی شتافت و پيکر پاکش در کنار صحن علی بن ابی طالب در نجف اشرف به خاک سپرده شد. از آثار او می توان از : الانوار الالبهيه، الکنی و الالقاب، منازل الاخره، سفينه البحار، منتهی الامال و ديگر کتب نام برد.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم 

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir