منو

محتوا

New Page 1

سيد محمد در ماه صفر سال 1224 قمرى در شهر نجف ديده به جهان گشود. وى در محيطى آرام و صميمى تحت تربيت پدر و مادرش روزهاى كودكى را سپرى كرد. او از همان ايام، نبوغ و استعداد شگرفش را نماياند، با تشويق و راهنمايى هاى پدر تحصيلات ابتدايى را از زادگاهش شروع كرد و به مدت هفت سال در محضر پدر و برادر بزرگش دروس حوزوى را فرا گرفت.

سيد محمد در حالى كه پانزدهمين بهار زند گى اش را پشت سر مى گذاشت به همراه پدر به ايران آمد و بعد از يك سال اقامت در همدان به اراك و سپس به قم عزيمت نمود. بعد از ورود به دروس حوزه از محضر بزرگانى چون حاج شيخ عبدالكريم حائرى، آيت الله سيد محمد تقى خوانسارى، آيت الله العظمى سيد محمد حجت، آيت الله العظمى شاه آبادى و آيت الله حاج ميرزا جواد آقا ملكى تبريزى بهره جست.

بعد از مدتى به شوق زيارت مرقد مطهر حضرت على(ع) و استفاده از علماى حوزه نجف به آن جا عزيمت نمود و اندكى بعد به امر پدر به قم بازگشت، سپس آيت الله لواسانى به توليت مدارس فيضيه، دارالشفا و عبدالله خان منصوب شد و بعد از 6 سال جهت نشر معارف الهى به تهران عزيمت نمود. بعد از هجرت ايشان به تهران حضرت امام سالى دو، سه بار به تهران تشريف آورده و ميهمان ايشان بودند.

حجت الاسلام حاج آقا احمد خمينى در مورد ايشان مى گويد: «با اين كه او نماينده تام الاختيار حضرت امام(ره) بود هرگز از زندگى زاهدانه اش دست نكشيد و تا آخر در همان منزل كه قريب پنجاه سال بيش خريده بود، زندگى كرد و در آخر عمر با آن كه تمامى دوستانش او را به زندگى بهتر فرا مى خواندند ولى او با خداى خود عهد كرده بود تا چون محرومين و پابرهنه ها زندگى كند...»

در جريان انقلاب همواره يار و همراه حضرت امام بود و بارها متحمل زندان و تبعيد گشت و بعد از پيروزى انقلاب تا آخرين لحظه نيز با امام همراه بود و حداقل هفته اى يك بار به ديدن امام مى رفت و حضرت امام نيز همواره جوياى حال ايشان بود.

عمل به تكليف الهى، ساده زيستى، تقيد به نماز شب، صله رحم، حسن خلق، سلام دادن به كوچك و بزرگ و .. از خصوصيات ويژه اين مرد الهى است.

بعد از ارتحال حضرت امام بود كه اين داغ غم انگيز اثر عميقى بر روح آن عزيز گذارد و دچار بيمارى نسبتاً طولانى شد و در نهايت در 89 سالگى دارفانى را وداع گفت و پيكر مطهرش پس از تكريم و تشييع مردم عزادار در جوار حرم حضرت معصومه (سلام الله عليها) به خاك سپرده شد.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم 

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir