منو

محتوا

New Page 1

فقيه اهل بيت عصمت و طهارت حضرت آيت الله العظمى حاج سيد محمدرضا گلپايگانى(ره) در سال 1316 قمرى در روستاى گوگد گلپايگان ديده به جهان گشود. پدرش آقا سيد محمد باقر موسوى، در سن شصت و چهار سالگى هنوز از نعمت پسر بى بهره بود، به همين علت به مشهد رفت و به حضرت رضا(ع) توسل يافت. پس از آن خداوند پسرى به وى عطا کرد، که نامش را «محمدرضا» و کنيه اش را «ابوالحسن» گذاشتند.

ايشان تحصيلات مقدماتى را در گوگد و سپس در گلپايگان مى گذراند، و در سال 1336 قمرى به حوزه علميه سلطان آباد اراک سفر مى کند و تا سال 1340 از محضر پر فيض آيت الله العظمى حاج شيخ عبدالکريم حايرى استفاده مى نمايد. با هجرت آيت الله العظمى حايرى به قم، ايشان نيز به قم مى روند و در تمام اين مدت هر روز بيشتر مورد علاقه استاد قرار مى گيرند; به طورى که در يکى از ايام کسالت در قم، استاد از منزل براى ايشان دارو تهيه مى کند و به مدرسه فيضيه مى آورد.

از توفيقات و برکات وجود ارزشمند مرحوم آيت الله العظمى گلپايگانى (ره) کرسى تدريس ايشان بود، که صدها شاگرد مستعد را به کمال رساند، از جمله شاگردانى که از محضر ايشان بهره مند شدند مى توان به شهيدان مطهرى، مفتح، بهشتى و مدنى اشاره کرد.

آيت الله العظمى گلپايگانى (ره) بالغ بر 46 عنوان کتاب و رساله از خود به يادگار گذاشته است، از جمله آثار ارزشمند ايشان، رساله اى در تحريف ناپذيرى قرآن، رساله اى در امر به معروف و نهى از منکر و مسايل اجتماعى اسلام، مناسک حج و کتاب هايى در فقه استدلالى شيعه است.

علاوه بر تأليفات ايشان مراکزى از جمله: دارالقرآن الکريم; بيمارستان آيت الله گلپايگانى; کتابخانه آيت الله گلپايگانى; مسجدى بزرگ که مرکز اسلامى و فرهنگى مهمى به حساب مى آيد; مدرسه آيت الله گلپايگانى; مجمع جهانى اسلامى لندن از ايشان به يادگار مانده است.

سرانجام آن فقيه نيک سرشت و پاک طينت با عمرى سراسر قداست و پاکى و خدمات شايسته، در شامگاه 18 آذر 1372 بر ابر با جمادى الآخر 1414 به رحمت ايزدى پيوست و در جوار کريمه اهل بيت حضرت معصومه(س) آرميد.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم 

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir