منو

محتوا

New Page 1

آيت الله ميرزا محمد فيض قمى از نوادگان آيت الله ملامحسن فيض كاشانى (ره) درسال 1293 قمرى در قم ديده به جهان گشود . پدرش آقا ميرزا على اكبر فيض از شخصيت هاى برجسته عصر خود بود. پس از رشد و نمو در بيت علم و فضل طبق معمول آن عصر به مكتبخانه رفت و پس از آموزش ادبيات و دروس حوزوى با اصرار برادرش جهت يادگيرى زبان انگليسى و علم رياضى به همدان رفت و بعد از آن به قم بازگشت و پس از مدتى تحصيل درقم جهت تكميل علوم حوزوى به تهران هجرت كرد و به اين ترتيب، با تحكيم پايه هاى علوم حوزوى آماده هجرت به نجف گرديد.

آيت الله فيض در سن 24 سالگى مشغول تحصيل در نجف شد تا اين كه پس از اخذ درجه اجتهاد از علماى نجف براى درك افكار و تحقيقات علمى فقهى استاد فرزانه آيت الله ميرزا محمد تقى شيرازى (ره) به سامرا هجرت كرد و طولى نكشيد كه در زمره شاگردان مخصوص ايشان قرار گرفت. در سال 1333 قمرى مادرش درقم بسترى شد و ايشان با اصرار زياد توانستند از محضر استاد خود جهت آمدن به قم كسب اجازه كنند. آيت الله فيض وقتى وارد قم شد حوزه را كه به صورت مخروبه اى در آمده بود در دست گرفت و به تشويق طلاب پرداخت و بالاخره با تلاش فراوان موفق شد از آيت الله حائرى (ره) جهت آمدن به قم و بازسازى حوزه دعوت كردم. با ورود آيت الله العظمى حائرى (ره) به قم آيت الله فيض كه خود مرجعى بزرگ بود تحت زعامت ايشان قرار گرفت و پس از ورود ايت الله بروجردى (ره) به قم نيز به تجليل و ترويج ايشان اهميت فراوان مى داد. اين عالم گرانفدر در طول عمر خود علاوه بر كوشش در راه توسعه و رونق حوزه، تأليفات ارزشمندى از خود بر جاى گذاشت و فرزندان گرانقدرى (5پسر) را تربيت نمود. روز رحلت آيت الله فيض (روز سيزدهم اسفند سال 1329 ) فرا رسيد , هنگام تشيع باران مى باريد و گويى زمين و زمان اشك مى ريخت. آيت الله العظمى بروجردى (ره) بر پيكرش نماز خواند و پيكر مطهرش را در مقابل ايوان طلا در صحن عتيق بارگاه ملكوتى حضرت فاطمه معصومه (س) به خاك سپردند. كتيبه درب ورودى دالان بين دو صحن حضرت معصومه (سلام الله عليها) كه از كاشى هاى زمينه آبى و با خط سفيد و نسخ نوسته شده يادگارى از مرحوم ميرزا على اكبر فيض است كه نام وى در آخر آن منقوش شده و مربوط به 120 سال قبل است كه با همان صلابت و سلامت باقى مانده است.

 


اماکن زيارتی;

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم 

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir