منو

محتوا

New Page 1

از اموری که به روشنی بيانگر عظمت مخصوص مقام حضرت معصومه (عليها السلام) است، اين که امام صادق (عليه السلام) قبل از ولادت او، حتّی قبل از ولادت پدر او، از او ياد کرده است، اين موضوع بيانگر آن است که اين بانوی خاندان نبوّت، از امتيازات و ويژگی های عميق و ارجمندی ‏برخوردار بوده است، و در سطح بالايی از شخصیّت و ارزش های انسانی و ملکوتی قرار داشته است، به عنوان مثال‏ :

1– يکی از شيعيان به محضر امام صادق (عليه السلام) آمد، ديد آن حضرت در کنار گهواره کودکی، با آن کودک گفتگو می کند، تعجب کرد و گفت آيا با کودک نوزاد سخن می گويی؟

امام صادق (عليه السلام) فرمود: اگر تو هم مايل هستی نزد اين کودک بيا و با او گفتگو کن.

او می گويد: کنار گهوارۀ آن کودک نوزاد رفتم، سلام کردم، جواب سلام مرا داد، به من فرمود: نامی که برای دختر تازه متولّد شده ات برگزيده ای عوض کن، زيرا خداوند آن نام را دشمن دارد. (با توجه به اين که او چند روز قبل از او دارای دختر شده بود و نامش را حميرا گذاشته بود.)‏آن شخص می گويد: سخن گفتن نوزاد، و اطلاع او از اخبار پنهان، و نهی از منکر او، مرا بيشتر به تعجّب واداشت، بهت زده شدم، امام صادق (عليه السلام) به من فرمود: تعجّب نکن، اين کودک فرزندم موسی است خداوند از او دختری به من عنايت کند که نامش فاطمه است، او در سرزمين قم به خاک سپرده می شود، و هر کس (مرقد) او را در قم زيارت کند، بهشت بر او واجب است.

2 – نيز امام صادق(عليه السلام)  قبل از ولادت حضرت معصومه (عليها السلام) در ضمن گفتاری در شأن او فرمود :

«و ستد فن فيها امرأة من اولادی تسمّی فاطمة، فمن زارها و جبت له الجنّة

و به زودی در قم بانويی از فرزندان من به نام فاطمه دفن شود، پس هر کس او را زيارت کند، بهشت برای او واجب می گردد.»

در ذيل اين روايت آمده؛ امام صادق (عليه السلام) اين سخن را قبل از ولادت امام کاظم (عليه السلام) فرمود.

با توجه به اينکه امام کاظم (عليه السلام) در سال 128 هـ.ق چشم به جهان گشوده است، و تولّد حضرت معصومه (عليها السلام) در سال 173 رخ داده، نتيجه می گيريم که امام صادق (عليه السلام) اين سخن را 45  سال قبل از تولّد حضرت معصومه (عليها السلام) فرموده است.

اين پيش گويی امام صادق(عليه السلام)  در سخن ديگری نيز آمده که فرمود: «در قم بانويی از فرزندانم رحلت می کند که به شفاعت او همه شيعيانم وارد بهشت می گردند.»

اين پيش گويی ها دلالت ضمنی و در عين حال عميق و آشکار بر عظمت جلال و مقام رفيع حضرت معصومه (عليها السلام) دارند، و در ضمن دعوت شيعيان به توجّه بيشتر به مقام اين بانو، و آرمان های مقدس او است.

اين مطلب نيز به نوبۀ خود حاکی از فضايل مخصوص حضرت معصومه (عليها السلام) و مقام ارجمند و ممتاز او است.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir