منو

محتوا

New Page 1

1 – آن همه مقام چرا؟

می پرسند: آن همه مقام چرا؟ با اين که حضرت معصومه (عليها السلام) چندين خواهر داشت، چرا بر آن ها برتری داشت؟

پاسخ: اين سؤال در مورد حضرت زهرا (عليها السلام) نيز مطرح است، که بايد در پاسخ گفت: اين دو بانو علاوه بر شرافت خانوادگی و ذاتی، در عرصه ها و ميدان های ايمان و عمل، ممتاز بودند و در اين راستا با گزينش خود، درجات عالی ارزش های والای انسانی را پيمودند، و با عرفان و عمل خود آن گونه درخشيدند. حضرت معصومه (عليها السلام) در صحنه های علم، عرفان، ايمان، سياست، و حمايت از مقام رهبری، بسيار ممتاز بود و سرانجام در اين راستا به شهادت رسيد.

او در اقامت هفدۀ روزه خود در قم، به عبادت و راز و نياز با خدا اشتغال داشت، چنان که عبادتگاه او که آن را «بيت النّور» گويند و اکنون در مدرسۀ ستّيه قم در محله ميدان مير قرار گرفته، گواه نورانیّت و صفای ممتاز او در ارتباط با خداست.

«از پر باری عمر مبارک 28 سالۀ حضرت معصومه (عليها السلام) همان بس که اقامت هفده روزه اش در قم، حوزه علمیّه قم را بقای جاودانه بخشيد، و ده ها هزار فرهيخته و دانش پژوه را به جهان تشیّع ارزانی داشت، بزرگانی بسان زکریّا بن آدم از اصحاب امام رضا (عليه السلام) و احمد بن اسحاق وکيل امام حسن عسکری (عليه السلام) در قم تا وجود مراجع تقليد و انديشمندان متفکّری چون: ميرزای قمی، آيت الله شيخ ابوالقاسم قمی، آيت الله حايری، آيت الله صدر، آيت الله سيد محمد تقی خوانساری، آيت الله سلا حجّت، آيت الله بروجردی، آيت الله سيد احمد خوانساری، آيت الله گلپايگانی، آيت الله مرعشی نجفی، آيت الله اراکی، علامه طباطبايی، استاد شهيد مرتضی مطهری و حضرت امام خمينی (اعلی الله مقامهم الشّريف) همه از برکات وجود عالمۀ آل عبا حضرت معصمومه (عليها السلام) است که به حوزۀ علمیّه مرکزيت داده، و با پرتو افشانی خويش، آن را به مدينه فاضله اسلامی تبديل نموده است... انقلاب اسلامی ايران در حقيقت فرزند پاک اين سرزمين مطهّر و فيضیّه (فيض گرفته از درگاه بی بی فاطمه معصومه (عليها السلام)) است، که اينک با رهبری های حکيمانه ولیّ امر مسلمين، حضرت آيت الله خامنه ای (مدّ ظله العالی)، به مسير خود ادامه می دهد.

رحمت خدای بزرگ و درود خالصانۀ همۀ پيامبران، امامان، اوليای خدا و مجاهدان راستين بر اين بانوی بزرگ باد، که هماره می درخشيد و نور افشانی می کند. و کوثر هميشه جوشان ولايت است.

کوتاه سخن اين که: آنچه انسان را به مقامات ارجمند می رساند، ايمان و عمل است، چنان که امام باقر (عليه السلام) فرمود:

«فو الله ماشيعتنا الاّ من اتّقی الله و اطاعه؛ سوگند به خدا شيعۀ ما نيست مگر کسی که پرهيزکار بوده و از خدا اطاعت کند.»

نيز فرمود:

«لاتنال و لايتنا بالعمل و الورع؛ به ولايت و دوستی ما جز از راه انجام عمل نيک و پرهيزکاری نمی توان رسيد.»

 

2 – توجّه اسلام و مسلمانان به ارزش زن

در همۀ تاريخ و در تمام اديان، با افراط و تفريط، به زنان ظلم شده است، ولی اسلام حقوق زن را به طور کامل و عادلانه به آنها داده است، و آن ها را از هر گونه انحطاط های ساختگی رهايی بخشيده است. يکی از نمونه های اين حقيقت اين که: مسلمانان بانوانی همچون: حضرت خديجه، حضرت فاطمه ، حضرت زينب ، حضرت معصومه – (عليهن السلام) را به عنوان اين که آن ها دارای عالی ترين مقام ها هستند و می ستايند، و با بهترين و عميق ترين روش، از آن ها تجليل و احترام و نسبت به آن ها ابراز احساسات می نمايند، و با اين روش خود اعلام می دارند که ميزان در رسيدن به مقامات عالی، تقوا و عمل است، نه زن و مرد، سياه و سفيد و ... . و اين عظمت و احترام که در بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه (عليها السلام) که همچون نگين در شهر قم، جلوه دارد بهترين دليل و گواه به احترام اسلام به شخصیّت زنان والا مقام است، و همين نمونۀ عملی می تواند جواب کوبنده ای باشد برای آن هايی که می گويند اسلام برای زن چندان ارزشی قايل نيست.

 

مرغ دلم راهی قم می شود

عمّه سادات سلام عليک

کوثر نوری به کوير قمی

عمّه سادات بگو کيستی

از سفر کرببلا آمدی

کاش شبی مست حضورم کنی

 در حرم امن تو گم می شود

روح عبادات سلام عليک

آب حيات دل اين مردمی

فاطمه يا زينب ثانی ستی؟

يا که به دنبال رضا آمدی

با خبر از وقت ظهورم کنی


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir