منو

محتوا

New Page 1

حضرت آيت الله على احمدى ميانجى در سال 1345 ه ش در روستايى ازشهرستان ميانه و در خانواده اى روحانى و وارسته ديده به جهان گشود.

والد مكرم او حاج شيخ حسينعلى ميانجى از روحانيون و جان حقايق اسلامى درمنطقه بود كه به كشاورزى مى پرداخت. او علاقه خاصى به حضرت امام حسين (ع) داشت به طورى كه گاهى تنها خودش روضه مى خواند و گريه مى كرد.

ايشان دوران كودكى را در چنين خانواده اى كه متصف به فضل، ديانت و دوستى اهل بيت (ع) بود، سپرى كرد. دوازده ساله بود كه با توصيه پدر راهى حوزه علميه ميانه شد،قبل از آن نزد پدر كتاب هاى «نصاب الصبيان، گلستان، منشأت اميرنظام، ابواب الجنه، تاريخ نادر» را فرا گرفت و در ميانه بخش هاىعمده كتاب هاى «شرح لمعه، حاشيه، معالم و قوانين» را از محضر آيت الله ميرزا ابومحمد حجتى فرا گرفت. بخش هاى ديگر از شرح لمعه و قوانين را هم نزد حاج شيخ لطف على زنوزى و حاج ميرزا مهدى جديدى آموخت.

آشنايى او با مرحوم حاج شيخ لطف على زنوزى در مسير زندگى اش نقش بسزايى داشت . او هر روز قبل از درس جام روحش را از مواعظ و نصايح اخلاقى استاد سرشار مى كرد. اين مرد بزرگ درباره نفس استاد خويش چنين مى فرمايد: «ايشان حق عظيمى از نظر اخلاقى بر من دارند، مرد با صفا و پاكى بود، واقعاً نظيرش خيلى كم هست... از الطاف الهيه بود نسبت به من...» از آن جا كه آيت الله زنوزى از استعداد سرشار ايشان آگاه شدند، ماندن او را در ميانه به صلاح ندانستند و طى توصيه نامه كتبى شاگرد عمويش را به علامه طباطبايى معرفى و او را روانه حوزه علميه تبريز نمود. اقامت او در تبريز چهارماه به طول انجاميد، در آن مدت كوتاه در مدرسه حسن راشا سكونت گزيد و در درس رسائل ميرزا رضى مجتهد تبريزى حاضر گرديد و با مرحوم كسايى نيز آشنا شد.

معظم له با هجرت به قم فصل جديدى در زندگى طلبگى خويش گشود، از اساتيد او در حوزه علميّه قم مى توان به آيات عظام و حجج اسلام: سيد حسين قاضى، علامه طباطبايى، ميرزا احمد كافى الملكى، محقق داماد، بروجردى ،گلپايگانى، حجت و شيخ موسى عباسى اشاره كرد.

آن مرحوم از ابتدا با سختى و مشكلات مأنوس بود و هرگز از راه و هدف خود مأيوس نشد.

او با پشتكار و اتكا بر قدرت خداوند تبارك و تعالى توانست بر مشكلات فائق آمده، به تحقيق، تحصيل و تدريس بپردازد. آن اسوه اخلاق از وضع معيشتى دوران تحصيل خويش چنين مى گويد: «... با پنج تومان، خرده اى نون و آبگوشتى تهيه مى كرديم. اما لباس ما خيلى ناجور بود، لباس ها مندرس شده بود، پيراهنم پوسيده بود فقط يك حلقه گردن و يك مقدارى از جلو آن باقى مانده بود قبا و عبايم پاره شده بود، ولى به لطف خدا غصه اش را نداشتيم , درس مى خوانديم و مطالعه مى كرديم...»

آن فقيد سعيد در كنار تحصيل همواره تحقيق و تدريس را مد نظر داشته و در اين وادى گام هاى ارزنده اى را برداشتند كه بعضى از آثار قلمى ايشان عبارتند از:

مكاتيب الرسول (ص)، مواقف الشيعه، التبرك، الاسير فى الاسلام، مالكيت خصوصى، مكاتيب الائمه، حواشى و تعليقات بر «شيعه در اسلام» اثر علامه طباطبايى، تعليقه بر كتاب «معادن الحكمه» اثر فيض كاشانى، السجود على الارض، شرح دعاى ابوحمزه ثمالى، حديث ثقلين، احاديث اهل بيت عن طريق اهل السنه و...

سرانجام آيت الله احمدى ميانجى، پس از 76 سال زندگى سراسر خير و بركت در روز دوشنبه دوازدهم جمادى الآخره 1421 قمرى بدرود حيات گفت و پيكر پاكش در روز سه شنبه با شكوه فراوان تشييع و پس از اقامه نماز توسط حضرت آيت الله العظمى شبيرى زنجانى در حرم كريمه اهل بيت حضرت فاطمه معصومه (س) به خاك سپرده شد.


اماکن زيارتی

 حرم مطهر حضرت معصومه (س)

 زندگینامه حضرت

 فضائل حضرت

زیارتنامه حضرت

تاریخ حرم مطهر

فرهیختگان حرم

شخصیتهای تاریخی حرم

ستارگان حرم 

آستانه مقدسه

 مسجد مقدس جمکران

 بقاع متبرکهلینکهای مفید

 سايت مقام معظم رهبري
 
 مجلس شوراي اسلامي
پايگاه اطلاع رساني دولت
پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور
استانداری قم
سامد
portal mardom

         

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان قم میباشد.

آدرس: قم بلوار پانزده خرداد. کوچه 7/1 تلفن : 27-37603426  نمابر : 37603425  سامانه جامع اطلاعات گردشگري ( گويا ) :  09669  پست الكترونيكي :  info@qommiras.ir